رونمایی از کارت اعتباری کام(کارت اعتباری مرابحه) بانک سپه

2

معاون نظارتی بانک مرکزی در مراسم رونمایی از کارت اعتباری کام(کارت اعتباری مرابحه) بانک سپه با اشاره به روند سریع اجرای این پروژه در بانک سپه و ویژگی های کارتهای اعتباری جدید و تدابیر مقتدرانه بانک مرکزی برای حمایت از بانک های قانونمدار گفت: امید است بانک سپه به عنوان اولین بانک ایرانی که در خدماتی از جمله سپه چک، عابربانک و… نخستین بوده، با توجه به منابع انسانی کارآمد و پتانسیل های بالای خود در صدور کارتهای اعتباری در سیستم بانکی نیز اولین باشد.
دکتر فرشاد حیدری گفت: کارتهای اعتباری در سه طبقه با مبالغ تا یکصد میلیون ریال، تا ۳۰۰ میلیون ریال و حداکثر ۵۰۰ میلیون ریال صادر و هر یک از هموطنان می توانند تا ۵۰۰ میلیون ریال از مجموع بانکها کارت اعتباری دریافت کنند همچنین هر مشتری پس از دریافت کارت در هر بانک ، امکان افزایش اعتبار و رسیدن تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال خواهد داشت.
دکتر حیدری با اعلام اینکه تا صبح ششم مهرماه تعداد کارتهای اعتباری در شبکه بانکی به بیش از ۱۵۸ هزار کارت رسیده است بر لزوم گسترش صدور کارتها تأکید کرد و گفت: باید خدمات کارت اعتباری تا پوشش عموم خانوارهای ایرانی گسترش یابد و تمامی ۲۳ هزار شعبه موجود در شبکه بانکی زمینه این مهم را فراهم کنند.
معاون نظارتی بانک مرکزی با اشاره به سوابق صدور کارتهای اعتباری و تجمیع بخشنامه ها، شناسایی معایب و رفع آنها در این خصوص گفت: روش جدید در قالب آیین نامه صدور کارت اعتباری و آیین نامه حسابداری آن به بانک ها ابلاغ شده است.
نرخ سود کارتهای اعتباری؛ ۱۸ درصد
وی با بیان اینکه نرخ سود این کارتها ۱۸ درصد و براساس نرخ مصوب شورای پول و اعتبار است گفت: یک درصد هزینه آبونمان نیز برای این منظور درنظر گرفته شده که به این ترتیب انتفاع آن برای بانک حدوداً ۱۹.۵ درصد خواهد بود.دکتر حیدری گفت: ۱۰۰ هزار ریال نیز برای هزینه صدور آن در نظر گرفته شده تا عملیات صدور کارت برای بانک اقتصادی باشد.معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: گام بعدی توسعه کارت های اعتباری دریافت تخفیف از فروشندگان است که در این خصوص در تلاش هستیم تا با اتاق اصناف به اجماع برسیم.
کارتهای اعتباری جایگزین تمامی تسهیلات خرد می شوند
وی با اشاره به پوشش تسهیلات خرد توسط کارتهای اعتباری گفت: عموم تسهیلات اعطایی مبتنی بر قانون بانکداری بدون ربا از بخش تولید و عرضه کالا حمایت کرده که عمدتاً نیز واحدهای تولیدی، بنگاه ها و صاحبان کسب و کار را در برگرفته است.دکتر حیدری گفت: از این منظر، توجه به مقررات و تأمین مالی خرد شهروندان چندان پر رنگ نبوده است.معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: این کارت می تواند جایگزین تمام تسهیلات خرد بانکها شود.
امکان انجام خرید خدمات با کارتهای اعتباری
وی با بیان اینکه با این کارتها مشتریان می توانند خرید خدمات نیز صورت دهند گفت: این کارتها با گسترش دامنه خرید به کالا و خدمات، نیازمندیهای مشتریان را برطرف می کنند.

اولویت بانک مرکزی بر گسترش کارتهای اعتباری صادره است
وی تأکید کرد: اولویت بانک مرکزی در نیمه دوم امسال بر گسترش خدمات کارت های اعتباری از سوی بانکها است .
دکتر حیدری از مدیران بانک سپه خواست تا صدور این کارت را در اولویت کاری قرار دهند.
چقازردی: کارت اعتباری بانک سپه در جهت کمک به رونق اقتصادی است
محمدکاظم چقازردی مدیرعامل بانک سپه نیز در این مراسم ضمن قدردانی از حضور دکتر حیدری معاون نظارتی بانک مرکزی و عباس کمره ای مدیرکل نظارت بر بانک های بانک مرکزی با اشاره به اجرای طرح کارت اعتباری در این بانک اظهار داشت: براساس دستورالعمل اجرایی صادره از سوی بانک مرکزی، بانک سپه نسبت به اعطای کارتهای اعتباری مرابحه در سه سطح طلایی با سقف فردی ۵۰۰، سطح نقره ای با سقف فردی ۳۰۰ و سطح برنزی با سقف فردی ۱۰۰ میلیون ریال اقدام کرده است.
هدف بانک سپه کمک به واحدهای تولیدی و مولد است
وی با بیان اینکه بانک سپه در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۵ با شعار «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» و به منظور حمایت عملی از تولید ملی و اجرای سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی و نیز سیاستهای دولت محترم تدبیر و امید، بخشی از اعتبارات خود را در قالب اجرای این طرح به حمایت از تولیدکنندگان داخلی و مشتریان تسهیلات خرد اختصاص می دهد، گفت: تأمین مالی نیازهای خرد اقشار مختلف و ایجاد بستر مناسب برای خروج از رکود یکی از ویژگی های این طرح است. کارت اعتباری مرابحه توجه ویژه به تقویت توان تولیدکنندگان داخلی بر مبنای سیاست اقتصاد مقاومتی که همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری می باشد، بوده و با ایجاد ثبات در چرخه تعامل نیاز خریداران و تولیدکنندگان، سبب ایجاد رونق در بازار و تسهیل در زنجیره ارزش افزوده می شود.
رئیس هیأت مدیره بانک سپه افزود: تقویت معاملات با استفاده ازکارت اعتباری علاوه بر تسهیل گردش نقدینگی در چرخه اقتصاد کشور، افزایش توان خرید اقشار متوسط جامعه را در پی داشته و موجب رونق در معاملات خواهد شد و در راستای برنامه های خروج از رکود غیر تورمی دولت تدبیر و امید می باشد.
مدیرعامل بانک سپه تصریح کرد: نرخ سود تسهیلات کارت اعتباری مرابحه در حال حاضر ۱۸ درصد و با قابلیت نسیه دفعی یا نسیه اقساطی در بازه زمانی بازپرداخت حداقل ۱۲ و حداکثر ۳۶ ماه پس از پایان دوره تنفس است.
چقازردی تأکیدکرد: مشتریان گرامی می توانند درخواست خود را به همراه مدارک و مستندات لازم به یکی از شعب بانک سپه ارائه و در صورت احراز شرایط و ضوابط اعتباری بانک از جمله توانمندی مالی، نسبت به صدور کارت اعتباری مرابحه اقدام خواهد شد.
رییس هیات مدیره بانک سپه با بیان اینکه سطح انتظارات از بانک های بزرگ دولتی زیاد است گفت: بانک سپه در اجرای سیاست های پولی و مالی و هم چنین برنامه های بانک مرکزی پیشقدم است.
تقدیر مدیرکل نظارت بر بانکهای بانک مرکزی از بانک سپه به دلیل ارائه کارت اعتباری
در ادامه مراسم دکتر عباس کمره ای مدیر کل نظارت بر بانکهای بانک مرکزی با تقدیر از بانک سپه به دلیل ارائه کارت اعتباری برای تقویت تقاضای کل اظهار داشت: کارت اعتباری ابزاری در جهت اعطای تسهیلات خرد است و باید فراگیر شود.